RCS060343K2FKEA is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
43.2 kOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
RCS060343K2FKEA
DigiKey Part Number
541-RCS060343K2FKEATR-ND - Tape & Reel (TR)
541-RCS060343K2FKEACT-ND - Cut Tape (CT)
541-RCS060343K2FKEADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCS060343K2FKEA
Description
RES 43.2K OHM 1% 1/2W 0603
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RCS060343K2FKEA Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)