RCP0603W50R0JET is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
50 Ohms ±5% 1.5W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Moisture Resistant Thick Film
RCP0603W50R0JET
DigiKey Part Number
RCP0603W50R0JET-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCP0603W50R0JET
Description
RES SMD 50 OHM 5% 1.5W 0603
Detailed Description
EDA/CAD Models
RCP0603W50R0JET Models
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 155°C
Packaging
Tray
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.023" (0.58mm)