CRCW0201560RJNEE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 2 725
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 53 343
Datasheet
Cal-Chip Electronics, Inc.
KOA Speer Electronics, Inc.
KOA Speer Electronics, Inc.
Kamaya Inc.
Kamaya Inc.
560 Ohms ±5% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Thick Film
CRCW0201560RJNEE
DigiKey Part Number
CRCW0201560RJNEE-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW0201560RJNEE
Description
RES SMD 560 OHM 5% 1/20W 0201
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CRCW0201560RJNEE Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)