PEAMD180-14
DigiKey Part Number
3989-PEAMD180-14-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEAMD180-14
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 180W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24V 180 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Power (Watts)
180 W
Manufacturer
TT Electronics/Power Partners Inc.
No Load Power Consumption
210mW
Series
Applications
Medical
Packaging
Bag
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Region Utilized
International
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C14
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
7.05" L x 2.56" W x 1.57" H (179.0mm x 65.0mm x 40.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE, cURus, FCC, TUV
Voltage - Output
24V
Standard Number
Current - Output (Max)
7.5A