800-18-0OD-GR-0006F-1
DigiKey Part Number
1175-800-18-0OD-GR-0006F-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
800-18-0OD-GR-0006F-1
Description
CORD 18AWG NEMA5-15P - IEC320 6'
Detailed Description
6.00' (1.83m) Power Cord Gray NEMA 5-15P To IEC 320-C13 SJT
Length
6.00' (1.83m)
Color
Gray
Voltage Rating
125VAC
2nd Connector
IEC 320-C13
Current Rating (Amps)
10A
Operating Temperature
105°C
Cord Type
SJT
Features
Hospital Grade
Wire Gauge
18 AWG