ICM24-240V2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Tri-Mag, LLC
In Stock: 199
Datasheet
Parametric Equivalent
Tri-Mag, LLC
In Stock: 0
In Stock: 871
Datasheet
In Stock: 381
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Bel Power Solutions
In Stock: 202
In Stock: 136
In Stock: 693
Image for ICM24-240V2 is not available
ICM24-240V2
DigiKey Part Number
2103-ICM24-240V2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ICM24-240V2
Description
INT'L 24W WALL MOUNT,POWER, 24V
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24V 24 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Included) Input
Category
No Load Power Consumption
100mW
Manufacturer
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Multi-Blade (Included)
Input Connector
Multi-Blade (Included)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.80" L x 1.70" W x 1.43" H (71.2mm x 43.2mm x 36.2mm)
Voltage - Output
24V
Approval Agency
cUL, UL
Current - Output (Max)
1A
Standard Number
Power (Watts)
24 W