THN 10-2422WIR is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Recom Power
In Stock: 190
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 416mA, 416mA 9V - 36V Input
Traco Power DC-DC converters for railway, transport and outdoor applications
THN 10-2422WIR
DigiKey Part Number
1951-THN10-2422WIR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
THN 10-2422WIR
Description
DC DC CONVERTER +/-12V 10W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
THN 10-2422WIR Models
Category
Power (Watts)
10 W
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Efficiency
89%
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Voltage - Output 2
-12V
Base Product Number
Current - Output (Max)
416mA, 416mA