REC10K-2412DAW/H2
DigiKey Part Number
945-REC10K-2412DAW/H2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REC10K-2412DAW/H2
Description
10W DC/DC-CONVERTER 'ECONOLINE'
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 417mA, 417mA 9V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
REC10K-2412DAW/H2 Models
Category
Current - Output (Max)
417mA, 417mA
Mfr
Power (Watts)
10 W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Applications
ITE (Commercial)
Features
Adjustable Output
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Number of Outputs
2
Efficiency
85%
Voltage - Input (Min)
9V
Voltage - Input (Max)
36V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Output 1
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.40" H (25.4mm x 25.4mm x 10.2mm)