TPN11006PL,LQ
DigiKey Part Number
264-TPN11006PLLQTR-ND - Tape & Reel (TR)
264-TPN11006PLLQCT-ND - Cut Tape (CT)
264-TPN11006PLLQDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPN11006PL,LQ
Description
MOSFET N-CH 60V 26A 8TSON
Detailed Description
N-Channel 60 V 26A (Tc) 610mW (Ta), 61W (Tc) Surface Mount 8-TSON Advance (3.1x3.1)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 200µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
17 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1625 pF @ 30 V
Power Dissipation (Max)
610mW (Ta), 61W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
175°C
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Supplier Device Package
8-TSON Advance (3.1x3.1)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
11.4mOhm @ 13A, 10V