TCR1HF33B,LM(CT
DigiKey Part Number
264-TCR1HF33B,LM(CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
264-TCR1HF33B,LM(CT-ND - Cut Tape (CT)
264-TCR1HF33B,LM(CTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCR1HF33B,LM(CT
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SMV
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SMV
Category
Voltage Dropout (Max)
0.76V @ 150mA
Mfr
Current - Output
Series
Current - Quiescent (Iq)
1.6 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
60dB (1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Current Limit, Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
36V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V