ATUM-19/6-0-SP
DigiKey Part Number
ATUM-19/6-0-SP-150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATUM-19/6-0-SP
Description
HEATSHRINK 3/4" X 492.1' BLACK
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Semi-Flexible 0.750" (19.05mm) 3 to 1 Black 492.1' (150.0m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.088" (2.25mm)
Features
Adhesive Lined, Fluid Resistant
Packaging
Spool
Color
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Type
Shrink Temperature
80°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)
Length
492.1' (150.0m)
Inner Diameter - Supplied
0.750" (19.05mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.236" (5.99mm)
Additional Resources
Obsolete
This product is no longer manufactured.
Alternate Length
HEATSHRINK DUAL WALL 19MM X 4'
In-Stock: 145
HTSHRNK3/4"X492.1' BLACK METER
In-Stock: 0
HEATSHRINK DUAL WALL 19MM