TYC1206A101JJT is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 7 086
Datasheet
Direct
YAGEO
In Stock: 16 567
Datasheet
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
Upgrade
Upgrade
In Stock: 32
KEMET
TDK
YAGEO
In Stock: 386
100 pF ±5% 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
TYC1206A101JJT
DigiKey Part Number
TYC1206A101JJT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TYC1206A101JJT
Description
CAP CER 100PF 200V NP0 1206
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low Dissipation Factor
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.031" (0.80mm)