RLW73A3FR056TDF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 8 000
Datasheet
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
56 mOhms ±1% 1.5W Chip Resistor Wide 2512 (6432 Metric), 1225 Current Sense Thick Film
RLW73A3FR056TDF
DigiKey Part Number
1712-RLW73A3FR056TDFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLW73A3FR056TDF
Description
RLW73 A3 1% R056 200PPM 1K RL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.122" L x 0.248" W (3.10mm x 6.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)