FK26X5R1A685KN000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Direct
TDK
In Stock: 139
Datasheet
In Stock: 0
Upgrade
Upgrade
In Stock: 521
Similar
6.8 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X5R Radial
FK26X5R1A685KN000
DigiKey Part Number
445-5276-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK26X5R1A685KN000
Description
CAP CER 6.8UF 10V X5R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FK26X5R1A685KN000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Part Status
Active
Size / Dimension
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)