FK26X5R1C685KN000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
TDK
In Stock: 1 000
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 507
In Stock: 493
In Stock: 306
In Stock: 649
In Stock: 114
6.8 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X5R Radial
FK26X5R1C685KN000
DigiKey Part Number
445-FK26X5R1C685KN000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK26X5R1C685KN000
Description
CAP CER 6.8UF 16V X5R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FK26X5R1C685KN000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)