FK18X7R0J155KR020 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 437
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 224
Datasheet
1.5 µF ±10% 6.3V Ceramic Capacitor X7R Radial
FK18X7R0J155KR020
DigiKey Part Number
445-8415-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK18X7R0J155KR020
Description
CAP CER 1.5UF 6.3V X7R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FK18X7R0J155KR020 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)