FK16X7R1E155KN020
DigiKey Part Number
445-5332-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK16X7R1E155KN020
Description
CAP CER 1.5UF 25V X7R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FK16X7R1E155KN020 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)