FG26X7R1H474KNT06
DigiKey Part Number
445-173441-1-ND - Cut Tape (CT)
445-173441-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG26X7R1H474KNT06
Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
EDA/CAD Models
FG26X7R1H474KNT06 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)