FA26X7R1H474KNU00
DigiKey Part Number
445-181161-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA26X7R1H474KNU00
Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R RADIAL
Detailed Description
0.47 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
EDA/CAD Models
FA26X7R1H474KNU00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)