FA26X7R2J472KNU06 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 7 862
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 822
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 1 460
4700 pF ±10% 630V Ceramic Capacitor X7R Radial
FA26X7R2J472KNU06
DigiKey Part Number
FA26X7R2J472KNU06-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA26X7R2J472KNU06
Description
CAP CER 4700PF 630V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FA26X7R2J472KNU06 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Packaging
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial
Capacitance
Size / Dimension
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)