FA26NP02J472JNU06
DigiKey Part Number
445-174974-1-ND - Cut Tape (CT)
445-174974-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA26NP02J472JNU06
Description
CAP CER 4700PF 630V NP0 RAD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 pF ±5% 630V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
EDA/CAD Models
FA26NP02J472JNU06 Models
Category
Features
High Temperature
Packaging
Cut Tape (CT)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Temperature Coefficient
Lead Style
Formed Leads - Kinked
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C