FA20X7R1E475KNU06 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
TDK
In Stock: 430
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 2 434
Datasheet
In Stock: 4 089
Similar
4.7 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R Radial
FA20X7R1E475KNU06
DigiKey Part Number
445-180586-1-ND - Cut Tape (CT)
445-180586-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA20X7R1E475KNU06
Description
CAP CER 4.7UF 25V X7R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FA20X7R1E475KNU06 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
Radial
Capacitance
Size / Dimension
0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)