FA18X7R1E105KRU00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 205
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 961
Datasheet
In Stock: 200
In Stock: 352
In Stock: 288
In Stock: 0
In Stock: 0
1 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R Radial
FA18X7R1E105KRU00
DigiKey Part Number
FA18X7R1E105KRU00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA18X7R1E105KRU00
Description
CAP CER 1UF 25V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FA18X7R1E105KRU00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial
Capacitance
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)