FA16X8R1H105KRU00
DigiKey Part Number
FA16X8R1H105KRU00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA16X8R1H105KRU00
Description
CAP CER 1UF 50V X8RADIAL
Detailed Description
1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X8R Radial
EDA/CAD Models
FA16X8R1H105KRU00 Models
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Temperature Coefficient
Lead Style
Formed Leads - Kinked
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C