CKG45KX7S1H475M290JJ is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 1 755
Datasheet
MFR Recommended
TDK
In Stock: 2 811
Datasheet
Similar
Similar
In Stock: 171
4.7 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor X7S SMD, J-Lead
CKG45KX7S1H475M290JJ
DigiKey Part Number
445-10378-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CKG45KX7S1H475M290JJ
Description
CAP CER 4.7UF 50V X7S SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CKG45KX7S1H475M290JJ Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
SMD, J-Lead
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" L x 0.138" W (5.00mm x 3.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.118" (3.00mm)