C3225X7R1E475M/5 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
TDK
In Stock: 46 642
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 928
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 0
YAGEO
Taiyo Yuden
Upgrade
KYOCERA AVX
KEMET
YAGEO
In Stock: 8
In Stock: 363
Samsung Electro-Mechanics
Samsung Electro-Mechanics
Murata Electronics
In Stock: 853
4.7 µF ±20% 25V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
C3225X7R1E475M/5
DigiKey Part Number
C3225X7R1E475M/5-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C3225X7R1E475M/5
Description
CAP CER 4.7UF 25V X7R 1210
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C3225X7R1E475M/5 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.087" (2.20mm)