C1220X7R0J474K is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Upgrade
0.47 µF ±10% 6.3V Ceramic Capacitor X7R 0508 (1220 Metric)
C1220X7R0J474K
DigiKey Part Number
445-4071-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1220X7R0J474K
Description
CAP CER 0.47UF 6.3V X7R 0508
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1220X7R0J474K Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Low ESL (Reverse Geometry)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0508 (1220 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)