05086C474KAT2V is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Similar
0.47 µF ±10% 6.3V Ceramic Capacitor X7R 0508 (1220 Metric)
05086C474KAT2V
DigiKey Part Number
478-KGL21YR70J474KTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
05086C474KAT2V
Description
CAP CER 0.47UF 6.3V X7R 0508
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
05086C474KAT2V Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL (Reverse Geometry)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0508 (1220 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.050" L x 0.079" W (1.27mm x 2.00mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.030" (0.76mm)