C0603X7R1C102K is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
TDK
In Stock: 1 257 409
Datasheet
Direct
Murata Electronics
In Stock: 818 524
Datasheet
Direct
Murata Electronics
Upgrade
Knowles Novacap
YAGEO
YAGEO
Samsung Electro-Mechanics
KYOCERA AVX
1000 pF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0201 (0603 Metric)
C0603X7R1C102K
DigiKey Part Number
445-6844-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603X7R1C102K
Description
CAP CER 1000PF 16V X7R 0201
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0603X7R1C102K Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)