B43642A9157M067 is available for purchase but is not normally stocked.
TDK
In Stock: 577
TDK
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
150 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 660mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
B43642A9157M067
DigiKey Part Number
495-B43642A9157M067-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43642A9157M067
Description
CAP ALUM 400V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B43642A9157M067 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
800 mA @ 100 Hz
Impedance
970 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
660mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C