B43508A9157M002 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 577
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Image for B43508A9157M002 is not available
B43508A9157M002
DigiKey Part Number
B43508A9157M002-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43508A9157M002
Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
150 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 820mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
770 mA @ 100 Hz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
1.15 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
820mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C