B43642A5567M067 is available for purchase but is not normally stocked.
TDK
In Stock: 174
TDK
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 231
In Stock: 0
In Stock: 167
Chemi-Con
In Stock: 368
Chemi-Con
In Stock: 400
560 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 150mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
B43642A5567M067
DigiKey Part Number
495-B43642A5567M067-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43642A5567M067
Description
CAP ALUM 450V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B43642A5567M067 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.64 A @ 100 Hz
Impedance
220 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
150mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C