B43644E5567M067 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 167
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 400
Datasheet
560 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 200mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
B43644E5567M067
DigiKey Part Number
495-B43644E5567M067-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43644E5567M067
Description
SNAP-IN 560UF 450V
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B43644E5567M067 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.34 A @ 100 Hz
Impedance
310 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
200mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C