B43641A0567M050 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 338
Rubycon
Rubycon
In Stock: 7
In Stock: 30
Chemi-Con
In Stock: 237
Chinsan (Elite)
In Stock: 34
Chinsan (Elite)
New at DigiKey
560 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 220mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 105°C
B43641A0567M050
DigiKey Part Number
495-B43641A0567M050-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43641A0567M050
Description
SNAP-IN 560UF 420V
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B43641A0567M050 Models
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
2.06 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
350 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
420 V
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
220mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C