EKMZ421VSN561MR40S
DigiKey Part Number
565-4794-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMZ421VSN561MR40S
Description
CAP ALUM 560UF 20% 420V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKMZ421VSN561MR40S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.96 A @ 120 Hz
Packaging
Box
Ripple Current @ High Frequency
2.803 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.673" (42.50mm)
Voltage - Rated
420 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C