B43564A1109M000
DigiKey Part Number
495-B43564A1109M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43564A1109M000
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 160V SCREW
Customer Reference
Detailed Description
10000 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Bulk
Impedance
26 mOhms
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
1.248" (31.70mm)
Capacitance
Size / Dimension
3.028" Dia (76.90mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
4.232" (107.50mm)
Voltage - Rated
160 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 85°C