B43733B2109M000
DigiKey Part Number
495-B43733B2109M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43733B2109M000
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 200V SCREW
Customer Reference
Detailed Description
10000 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 17mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
20 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
28 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.248" (31.70mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.027" Dia (76.90mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
4.201" (106.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
17mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 85°C