B41896E6477M002 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 646
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
470 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 44mOhm @ 10kHz 7000 Hrs @ 125°C
B41896E6477M002
DigiKey Part Number
495-B41896E6477M002-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41896E6477M002
Description
CAP ALUM 50V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B41896E6477M002 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.28 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
44mOhm @ 10kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 125°C