B41896C5278M002 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 2 338
Datasheet
2700 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 23mOhm @ 10kHz 7000 Hrs @ 125°C
B41896C5278M002
DigiKey Part Number
495-B41896C5278M002-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41896C5278M002
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
B41896C5278M002 Models
Category
Mfr
Ratings
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.16 A @ 100 kHz
Impedance
22 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
23mOhm @ 10kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 125°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C