B41888C8277M000
DigiKey Part Number
B41888C8277M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41888C8277M000
Description
CAP ALUM 270UF 20% 63V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
270 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 169mOhm @ 10kHz 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
B41888C8277M000 Models
Ripple Current @ High Frequency
800 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
153 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
169mOhm @ 10kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C