B41888C7337M008 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 163
Datasheet
330 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 64mOhm @ 10kHz 7000 Hrs @ 105°C
B41888C7337M008
DigiKey Part Number
495-B41888C7337M008TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41888C7337M008
Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
B41888C7337M008 Models
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.24 A @ 100 kHz
Impedance
59 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
64mOhm @ 10kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C