B41888C6687M000
DigiKey Part Number
B41888C6687M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41888C6687M000
Description
CAP ALUM 680UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 43mOhm @ 10kHz 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B41888C6687M000 Models
Category
Mfr
Ratings
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.024 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
40 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
43mOhm @ 10kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C