B41888C3128M000
DigiKey Part Number
B41888C3128M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41888C3128M000
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1200 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 50mOhm @ 10kHz 7000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B41888C3128M000 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.5 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
46 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
50mOhm @ 10kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C