B41866C5227M000 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Rubycon
In Stock: 1 526
Datasheet
220 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 646mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C
B41866C5227M000
DigiKey Part Number
B41866C5227M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41866C5227M000
Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
B41866C5227M000 Models
Category
Mfr
Ratings
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
297 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
573 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
646mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C