B41787E8118Q001
DigiKey Part Number
495-B41787E8118Q001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41787E8118Q001
Description
SOLDERING STAR 1100UF 63V
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.1 mF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Mounting Ring - 4 Lead 71mOhm @ 100Hz 4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
Active
Ripple Current @ High Frequency
10 A @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.364" (9.25mm)
Tolerance
-10%, +30%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
71mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C