B32521C6473K289 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | B32521C6473K289 |
Description | CAP FILM 0.047UF 10% 400VDC RAD |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.047 µF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | B32521C6473K289 Models |
Category | Dielectric Material |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Series | Mounting Type Through Hole |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Package / Case |
Part Status Not For New Designs | Size / Dimension 0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm) |
Capacitance | Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm) |
Tolerance ±10% | Termination PC Pins |
Voltage Rating - AC 200V | Lead Spacing 0.394" (10.00mm) |
Voltage Rating - DC 400V | Applications Automotive; EMI, RFI Suppression |