160473J400E-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Direct
TDK
In Stock: 1 475
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 702
0.047 µF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Metallized Radial
160473J400E-F
DigiKey Part Number
160473J400E-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
160473J400E-F
Description
CAP FILM 0.047UF 5% 400VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
160473J400E-F Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.512" L x 0.236" W (13.00mm x 6.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
200V
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - DC
400V