B32520C0684K000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 377
Datasheet
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
0.68 µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial
B32520C0684K000
DigiKey Part Number
B32520C0684K000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32520C0684K000
Description
CAP FILM 0.68UF 10% 63VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B32520C0684K000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - AC
40V
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
63V