L40S500D15CJ is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Tamura
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Tamura
In Stock: 0
Current Sensor 500A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional Module
L40S500D15CJ
DigiKey Part Number
132-L40S500D15CJ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L40S500D15CJ
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 500A
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Frequency
DC ~ 25kHz
Mfr
Linearity
±0.1%
Series
Voltage - Supply
±12V ~ 15V
Packaging
Tray
Response Time
5µs
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
25mA
For Measuring
AC/DC
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C