RAVZD221M1LDC8002U is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 3 669
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 571
Chemi-Con
In Stock: 726
Chemi-Con
In Stock: 281
Nichicon
Nichicon
220 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 260mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C
RAVZD221M1LDC8002U
DigiKey Part Number
587-RAVZD221M1LDC8002UTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAVZD221M1LDC8002U
Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
150 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
300 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Voltage - Rated
10 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
260mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C